Haber

Birleşik Arap Emirlikleri, depremzedeler için Türkiye’ye 33 bin kişilik çadır gönderdi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından Türkiye’ye 33 bin kişilik çadır gönderiyor.

Türk yetkililerden alınan bilgiye göre depremlerin ardından BAE, depremzedeler için Türkiye’ye büyük kışlık çadırlar gönderme kararı aldı.

Her biri 16 kişinin konaklayabileceği çadırlardan 515 adedi Türkiye’ye ulaşırken, bu çadırların toplam sayısının 2 bin 115, toplam kapasitenin ise 33 bin kişiye ulaşması bekleniyor.

BAE, Türkiye’nin kullanması için askeri ve sivil kargo uçaklarını rezerve etti

Çadırlar 100 ton taşıma kapasiteli Boeing C-17 tipi askeri kargo uçakları ile taşınırken, BAE de dev askeri ve sivil kargo uçaklarını Türkiye’ye yüksek tonajlı yardım malzemesi taşınması durumunda Türkiye’nin kullanımına ayırdı. Yurt dışından Türkiye. öğrendi.

BAE’de Boeing C-17 tipi askeri kargo uçaklarının yanı sıra 150 ton taşıma kapasiteli dünyanın en büyük ikinci kargo uçağı olan Antonov 124-Ruslan da bulunuyor.

Konu, Haluk Bayraktar ile BAE Hava Kuvvetleri Komutanı arasındaki görüşmede gündeme geldi.

Çadırları taşıyan uçakların Türkiye’ye gönderilmesi konusu, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile BAE Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral İbrahim Nasır Muhammed Al-Alawi arasında gerçekleşen görüşmede gündeme geldi.

Bayraktar, “Yurt dışından yüksek tonajlı malzemeleri Türkiye’ye getirmek için büyük kargo uçaklarına ihtiyaç duyulabilir.” BAE’li Komutan, bu sözler üzerine ellerinde 100 ton kapasiteli Boeing C-17 uçaklarının olduğunu ve bunları Türkiye’nin hizmetine sunabileceklerini söyledi.

Çadır seferberliği, BAE Devlet Lideri Pir Muhammed Bin Zayed Al Nahyan’ın onay vermesinin ardından başladı.

Türkiye, depremzedelerin çadır gibi ihtiyaçlarının yurt dışından ek eserlerle karşılanması ve yüksek tonajlı ekipman getirilmesine karar verilmesi durumunda BAE’nin rezerve ettiği dev kargo uçaklarını kullanacak.

Türkiye’nin çadır stokları 10 ilde depremzedelere sunuluyor. Acil ve gerekli durumlarda kullanılmak üzere yurt dışından farklı adreslerden çadır ve benzeri malzemelerin getirilmesi de bir seçenek olarak tartışılmaktadır.

Yüzyılın felaketinden sonra BAE’den Türkiye’ye yardım

Depremin meydana geldiği 6 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak taziyelerini ileten Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Lideri Pir Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın talimatı üzerine BAE Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası İşbirliği Khalifa bin Zayed Al Nahyan Vakfı ve BAE Kızılayı tarafından aynı gün başlatılan ortak operasyon kapsamında Türkiye’ye tonlarca insani yardım ulaştırıldı.

BAE Başkanı Al Nahyan, 7 Şubat’ta deprem nedeniyle Türkiye’ye 50 milyon dolar (yaklaşık 941 milyon TL) nakdi yardım yapılacağını duyurdu.

BAE Kızılayı’nın Türkiye ve Suriye’ye yönelik başlattığı “Bridges of Goodness Initiative” adlı yardım kampanyası kapsamında, 2 hafta süreyle Abu Dabi ve Dubai’deki merkezlerde nakdi ve ayni yardımlar toplanacak.

Ayrıca BAE ulusal havayolu şirketi Emirates, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere acil yardım malzemeleri ulaştırmak için Dubai’den İstanbul’a bir hava köprüsü kurdu.

samsat-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu